Warning: fopen(js/counter.txt): failed to open stream: Operation not permitted in /home/festival/public_html/front/core/statisticsController.php on line 28Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/festival/public_html/front/core/statisticsController.php on line 30Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/festival/public_html/front/core/statisticsController.php on line 31 Festivalul Roman - Zalău | A fesztivál bemutatója

ZILAH-POROLISSUM RÓMAI FESZTIVÁL

A fesztivál bemutatója

A Zilah- Porolissum Római Fesztivált 2005-ben kezdeményezte a zilahi polgármesteri hivatal és a városi tanács. A fesztivál azzal a céllal született, hogy széles közönségnek nyújtson olyan kiemelkedő kulturális élményt, amelynek helyi, regionális és országos jelentősége egyaránt van.

 

A történelmi rekonstrukciót szolgáló, ókort idéző első fesztivál arra is jó alkalmat nyújtott, hogy népszerűsítse az országosan kevésbé ismert Zilah municipiumot.

 

A kezdeményezők elejétől fogva arra törekedtek, hogy a fesztivál Európa-méretű legyen, ezért már az első alkalomtól határon túli résztvevői is voltak a rendezvénynek. A fesztiválra benevező, történelmi korhűséget szolgáló hazai csapatok száma évről évre növekszik, ami azért is örvendetes, mert helyben is létrejöttek ilyen jellegű csoportok.

 

A szervezők számára a legnagyobb kihívás, hogy növeljék --főképpen minél több zilahi lakos bevonásával-- a fesztivál interaktív jellegét. Egy egyszerű római(vagy dák) viselet bármilyen passzív szemlélőt átalakít az ókor szereplőjévé, lakójává.

 

A Zilah- Porolissum Római Fesztivállal tulajdonképpen, kortól függetlenül, időutazásra hívunk mindenkit.

A Zilah- Porolissum Római Fesztivál arculata létrehozása óta változott. Az első kiadás elnevezése „ Római Napok Fesztiválja" volt, logója pedig a „Porta Praetoria", a Porolissum régészeti internetes oldalának jelképes ábrája. 2010-ben az elnevezés Zilah- Porolissum Római Fesztivál-ra módosult, logója is megváltozott, jelenleg egy római centurio(százados) profilt ábrázol. Ugyancsak 2010-ben kezdeményezték, hogy a Fesztivált bejegyezzék az OSIM-nál, ami a következő évben meg is történt, a bejegyzési bizonylat száma 111826.

 

Hol van a Római Fesztivál színhelye?
A Zilah- Porolissum Római Fesztivált Zilah városban és a porolissumi (Moigrad falu) castrumban rendezik.
A zilahi helyszín hagyományosan a Silvania Főgimnázium kertje, amely éppen a város központjában helyezkedik el ( A Silvania Főgimnázium az Unirii utca 1 sz. alatt található, a Megyei Történelmi és Képzőművészeti Múzeum épülete mellett).


Ami a Porolissum Római Castrumot illeti, ez Moigrad faluban (Mirsid község) helyezkedik el, 13 km-re Zilahtól észak-kelet irányban. A szállítást a castrumhoz és vissza a fesztivál napján a város vezető testülete és a közszállítási vállalat együtt biztosítja.

 

Mikor rendezik a Római Fesztivált?
Nemrég változás történt ebben a vonatkozásban: a Római Fesztivál időpontja 2012-től szeptember lesz. Mostanig a fesztivált a városnapokkal közös időpontban rendezték (Zilahi Városnapok). A két esemény szétválasztását nemcsak a különböző jelleg és sajátosság magyarázza, hanem a szervezőknek az a szándéka is, hogy a Római Fesztivál jelentőségét kiemeljék, és az eseményt sikerrel népszerűsítsék regionális, országos és nemzetközi szinten.

 

2012-ben a Zilah- Porolissum Római Fesztivál időpontja szeptember 23-25.


Mi tulajdonképpen egy Római Fesztivál?
2 vagy 3 napig Zilah város egy óriás római táborrá alakul. A város utcáin sétálva katonákat, gladiátorokat, táncosnőket, az ókori Római Birodalomhoz tartozó lakosokat láthat a város utcáin sétáló ember. A történelem tetten érhető a legionáriusok vagy cohorsok (intervenciós hadtest) harci bemutatóiban. A harci ruházat korhű, és a nézőknek valóságos ókori történelmi leckében van részük. Felidéződnek a rómaiak és barbárok-dákok vagy más népek-közötti harci jelenetek is.

 

Azok számára, akiket közelebbről érdekel a római polgár mindennapi élete, vonzó lehet egy gladiátoriskola bemutatása, sőt a nézők kifejezhetik rokonszenvüket egyik vagy másik gladiátor iránt, s a harc végeztével dönthetnek a vesztes sorsa felől. Az ünnepséget még élvezetesebbé teszik a táncok, színházi előadások, jellegzetes mesterségek és ételek bemutatása. És ha mindez nem elég meggyőző, ki lehet próbálni a római stílusú esküvőt.


Zilah- Porolissum Római Fesztivál egy időutazás , alkalom arra, hogy gyarapítsuk ismereteinket az emberiség történetének egyik legnagyobb birodalmáról. A fesztiválnak kimondottan nevelő és interaktív jellege van, emiatt különbözik a megszokott tömegrendezvényektől. Zilah jelvénye, s a jövőben a régió jelvénye is lesz, amelynek turistákat vonzó és egyéb hatása is lesz.


Kik a résztvevők?
Zilah- Porolissum Római Fesztivál résztvevői az ókorra szakosodott történelmet „rekonstruáló" kulturális egyesületek. Az utóbbi években észrevehetően nőtt Romániában a történelmet rekonstruálni kívánó egyesületek száma, s ugyanez tapasztalható városunk szintjén is. Sőt, ezek jellege egyre változatosabb.

 

Napjainkig a Fesztiválon az alábbi csoportok vettek részt:

  • Savaria Legio XV Apollinaris ( Szombathely, Magyarország): 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011
  • Terra Dacica Aeterna (Kolozsvár, Románia): 2008, 2009, 2010
  • Cohors III Campestris (Zilah, Románia): 2011
  • Porolissum harcosai (Zilah, Románia): 2011
  • Virtus Antiqua (Kolozsvár, Románia): 2011
  • Collegium Gladiatorium ( Budapest,Magyarország): 2008
  • Familia Gladiatoria Pannonica( din Germania): 2007, 2008
  • Megyesi Lovagok (Szeben, Románia): 2006
  • Dák Nimfák / Zilah Tündérei (Zilah, Románia): 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011
  • Három Fillér Alakulat (Bukarest, Románia): 2007
  • Dácia Farkasai (Zilah, Románia): 2011
  • Vándordalnokok csapata (Szilágysomlyó, Románia): 2009
  • Naghual alakulat (Nagyvárad, Románia): 2008
  • Flame Out csoport (Nagyvárad, România): 2008
  • Dupla X și Pajura kaszkadőr egyesület (Marosvásárhely, Románia): 2007
  • Nemzeti Színház (Kolozsvár , Románia): 2007
  • Aeternum együttes (Szeben, Románia): 2006
  • Truverii együttes (Bukarest, Románia): 2006
  • Blackbeers együttes (Nagyvárad, Románia): 2006
  • Crispus Csoport (Szeben, Románia): 2006.

 

A fesztivál programja
2005, július 29-31 között rendezték meg a fesztivál első kiadását Zilahon és a Porolisssum-i régész központban Római Napok Fesztiválja névvel. A város központját valóságos római városnak rendezték be. A Mihai Viteazul sugárútra fából készült kaput állítottak. A Városi Park bejáratánál egy római tavernát rendeztek be, ahol csak hagyományos ételeket lehetett rendelni. Kőfejtő mesterek, fazekasok és mások mutatták be hozzáértésüket. Külön mutatvány volt Flavius Lucacel eredeti kiállítása „ A Bor meséje" címmel. Ebben az évben kezdődött Zilah város vezetősége és az ősi római városban, Savariaban (ma Szombathely, Magyarország) működő kulturális egyesület, a Legio XV Apollinaris közötti együttműködés, amely máig tart. A római légió jelenléte azért is érdekes volt, mert a Porolissum-i régészeti központban táboroztak, és a légió tagjai két napig úgy éltek, mint a valóságos római katonák: szalmazsákon aludtak, tábori ennivalót ettek, római öltözetet hordtak. 2000 év óta először történt meg, hogy a Porolissum-i várat légiósok foglalták el.

 

2006-ban a fesztivált június 30- július 2 között rendezték Zilahon és Porolissumban. A résztvevő csapatok száma megnőtt. A XV Apollinaris Légió mellett résztvett a fesztiválon a Familia Gladiatoria Pannonica és a Megyesi Lovagok Rendje. Különböző előadások voltak: bűvészmutatványok, tűzzel való zsonglőrködés, kelta és középkori zene, pantomim, tánc. Ismét rendeztek kiállítást a régi mesterségekből, római katonai felszerelésben harci bemutatók voltak, középkori lovagi játékokat és párbajokat, zászlós játékokat,

 

2007-ben a Római Napok Fesztivált június 15- 17 között rendezték. A fesztivál harmadik kiadásának nagy újdonsága a Kolozsvári Nemzeti Színház szereplése volt, előadásukban antik szerzőket szólaltattak meg. Az előző évhez hasonlóan eljött a XV Apollinaris Légió és a Familia Gladiatoria Pannonica, de a korábbitól eltérően a római katonai tábort a Silvania Főgimnázium kertjében állították fel, ami nagy előnyt jelentett azoknak, akik meg akarták látogatni a tábort. Bűvész bemutatók voltak, táncok Zilah Tündérei előadásában, antik jelenetek, kerekasztal megbeszélések, kiállítások, régizene koncert.

 

2008-ban a Római Napok Fesztivált augusztus 2-3 között tartották. Ennek a kiadásnak az újdonsága a kolozsvári Terra Dacica Aeterna csoport részvétele volt, ami felhívta a rendezők figyelmét arra, hogy az ókori témájú rendezvényeknek egyre nagyobb sikere van a nézők körében. Hasonlóképpen jelen volt a XV Apollinaris Légió,a Familia Gladiatoria Pannonica és a Zilah Tündérei. A közönség dákok és rómaiak közötti harci bemutatókat, gladiátor küzdelmeket, lovas jeleneteket,dárdadobást, nyílazást, színházi előadást és egy temetési szertartást láthatott.

 

2009-ben a Fesztivál augusztus 1-2 között zajlott. Ebben az évben jelenik meg a Megyei Történelmi és Művészeti Múzeum javaslatára létrehozott helyi csapat, Cohorta a III-a Campestris de la Porolissum. A fesztivál egyre inkább függetlenedik a külföldi csapatoktól. Akárcsak korábban, a római tábort a Silvania Főgimnázium kertjében rendezik be.

 

2010-ben , a korábbi színhelyen folyó infrastrukturális munkák miatt a Fesztivált a Fenyvesi Városi Parkban rendezik meg a Terra Dacica Aeterna részvételével. A szervezet római és dák felszereléssel ellátott tagjai valóságos színházi előadást mutattak be életről és halálról. A ruhák és felszerelések eredetisége, valamint a természeti környezet kivételes előadást eredményeztek. Az előző évektől eltérően a jelenlevő gyerekek lovagolhattak az előadásban szereplő két lovon, s természetesen voltak vállalkozók.

 

2011-ben, az ókori világ megidézése visszatért a Főgimnázium kertjébe. Premier volt egy római esküvői szertartás megszervezése. A ceremóniát megelőzte a két fiatal polgári esküvője a Zilahi Polgármesteri Hivatalban, ti. a fiatal pár hivatalosan egybekelt. Az ókori történelem rajongóiként úgy döntöttek, hogy a hivatalos szertartásnak antik jelleget adjanak: a ceremónia résztvevőin, beleértve a polgármestert is, antik jellegű öltözet volt. Egybekelésüket megáldották Zilah Tündérei is. Ezután harci bemutatók következtek, majd a kolozsvári Virtus Antiqua Egyesület Gladiátor iskolájának programját mutatták be. Másik újdonság volt a Porolissum-i Harcosok jelenléte, aki látványos műsort mutattak be, amelyből nem hiányoztak a kaszkadőr mutatványok sem. A bemutatón résztvevő nézők száma nagyobb volt, mint korábban bármikor , közöttük sok volt a gyermek, többek között a Dácia Farkasai.

 

Képgaléria

Acrobații focului în 2008Arcași la PorolissumDrum roman PorolissumLupte de gladiatori în 2007Lupte la PorolissumLupul dacic la ediția din 2010Meșteșuguri tradiționale la Festivalul din 2005Ritual de nuntă romanăRitual roman în 2006Senatul roman la Festivalul din 2006Sigla Festivalului romanSigla veche a Festivalului
Vissza


Hírlevél

Iratkozzanak fel a newsletterre és megtudhatják az új hireket

Abonare

Feliratkozas RSS-re
Lupa CapitolinaHarc a dákok és a rómaiak között Porolissumban