Zilah területén azonosított régészeti leletek
Zilah, Szilágy megye székhelye, az Erdélyi-szigethegység észak-nyugati nyúlvánait képező Meszes hegység peremén fekszik, a Meszes-kapunak nevezett átjáró alatt. Mivel a Meszes kapu biztositotta az átkelés lehetőségét a Felső-Tisza és Erdély között, valamint a vidék felszinformáinak a változatosságának köszönthetően, már a legrégibb időkben megfelelő feltételeket biztositott a letelepedésre. Mivelhogy a Meszes kapu biztositotta az átjárást a két térség között, ezen a vidéken több régészeti leletet fedeztek fel a 19. századtól kezdődően az ásatások nyomán, de véletlenszerűen is kerültek elő az idők folyamán. A városhoz hozzátartozik közigazgatásilag a Meszes hegység magaslata is, ahol a rómaiak létrehoztak egy védelmi vonalat ( Római Birodalom limese), miután a Kárpátokon belüli területek is római tartományokká váltak.
A régészeti leletek többsége a védelmi vonal kutatásakor kerültek felszinre. 1968 után nemcsak a Meszes hegység csúcsain, hanem a város mostani központjában is végeztek ásatásokat, valamint Micepatakán és a város határánál, Haraklány község fele.
A rómaiak a Meszes hegység több csúcsán , főként a megközelithetőbb utakon épitették meg védelmi vonalukat. A védelmi vonal a római védelmi vonalakra sajátságos és jellegzetes kő- és földgyepükből, őrtornyokból, megfigyelő helyekből és védelmi sáncokból állt. A védelmi vonal mögött a római hadsereg tábora volt elhelyezve, amelynek az volt a feladata, hogy védje ezt az őrségrenszert, amely a "limes Porolissensis" névvel került be a szakirodalomba. A Porolissum őrségrendszerének egy része hozzátartozik a város jelenlegi közigazgatsához.
A következőkben bemutatjuk azokat a régészeti leleleteket, amelyek közigaztasálig a városhoz tartoznak, és amelyek akár úticélul is szolgálhatnak:
Az elmúlt években az Al. V. Matei átal végzett kutatások során újabb őrtornyok maradványait találták meg, amelyek szintén a Római Birodalom északnyugati határvonalához tartoztak.
A régebbi szakirodalomnak köszönhetően ismerhető több olyan régészeti kutatás, amely bizonyítaná a rómaiakatól származó régészeti leleteket :
( A fenti információkat a Zilahi Történelmi Múzeum szolgáltatta.)